Aloja

Rīgas reģiona mācību iestādes – nepārspējami čempioni makulatūras vākšanā

2017./2018. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, piedaloties 91 352 bērniem un jauniešiem no 379 izglītības iestādēm, savāktas un otrreizējai pārstrādei nogādātas 1049,307 tonnas makulatūras. No Rīgas reģiona konkursā piedalījās 116 izglītības iestādes, savācot 330,893 tonnas makulatūras. Vislatvijas mērogā konkursā godalgas izcīnīja Ādažu vidusskola, Rīgas 45. vidusskola, Ķekavas vidusskola un Staiceles vidusskolas pirmsskolas grupas.

 

Rīgu un Rīgas reģionu konkursā pārstāvēja 116 izglītības iestādes, apvienojot 41 837 skolēnu centienus padarīt Latviju tīrāku. Skolēniem no Rīgas un Rīgas reģiona izdevies savākt 330,893 tonnas makulatūras jeb apmēram 31,5% no visas konkursa ietvaros savāktās makulatūras.

 

Galvaspilsētu makulatūras vākšanas konkursā pārstāvēja 21 272 skolēni no 41 mācību iestādes, savācot 81,886 tonnas makulatūras. Visvairāk makulatūras Rīgā savākuši Rīgas 45. vidusskolas audzēkņi (19,442 tonnas makulatūras), Rīgas 84. vidusskolas audzēkņi (7,45 tonnas makulatūras) un Rīgas Pļavnieku pamatskola (3,6 tonnas makulatūras).

 

Lieliski sasniegumi makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” Ogres pilsētai un Ogres novadam. Piedaloties vien 9 mācību iestādēm, ogrēnieši savākuši 34,474 tonnas makulatūras. Visvairāk no tiem – 13,46 tonnas makulatūras – savāktas Ogres sākumskolā. Lielvārdes novadā, piedaloties 5 izglītības iestādēm, savāktas 29,474 tonnas makulatūras. Apmēram trešdaļu no tā jeb 11,09 tonnas makulatūras savākuši Lielvārdes pamatskolas audzēkņi.

 

Apkopojot konkursa rezultātus Latvijas mērogā, noteikti uzvarētāji divās nominācijās – pēc savāktā makulatūras apjoma uz vienu izglītības iestādes audzēkni un pēc savāktā apjoma uz visu mācību iestādi kopumā. Rīgas reģiona mācību iestādes ieguvušas 4 godalgas no 6! Savācot 19,956 tonnas makulatūras, pirmo vietu Latvijā pēc savāktā makulatūras daudzuma izglītības iestādē kopumā, šogad iegūst Ādažu vidusskola. Otro vietu izcīna Rīgas 45. vidusskolas audzēkņi, kas pārstrādei nogādāja 19,442 tonnas makulatūras. Savukārt godpilnā trešā vieta valsts mērogā tiek Ķekavas vidusskolas audzēkņiem, kas savākuši 19,212 tonnas makulatūras.

 

Savukārt, atbilstoši savāktajam makulatūras apjomam uz vienu izglītības iestādes audzēkni, līderos valsts mērogā izvirzījušies Staiceles vidusskolas pirmsskolas grupas audzēkņi, kas savākuši vidēji 315,6 kg makulatūras katrs. Staiceles vidusskolas Pirmsskolas grupas audzēkne Marta Leimane ieguvusi 2. vietu Latvijā pēc savāktā makulatūras apjoma – ar radu un draugu atbalstu Marta pārstrādei nodevusi 6,5 tonnas makulatūras.

 

Rīkojot otrreizējo izejvielu vākšanas konkursus, “Zaļā josta” apvieno Latvijas izglītības iestāžu audzēkņu pūles nevajadzīgu papīru atgriešanā atkārtotā apritē jau 14. gadu, sekmējot resursu taupību, iedzīvotāju iesaisti atkritumu šķirošanā un izpratni par tās nozīmi, kā arī papīra atkritumu pārstrādi pašmājās.

 

Makulatūras pārstrāde ļauj ievērojami saglabāt dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70% mazāk enerģijas un par 60% mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 – par 900 g./kg., N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām.

 

Plašāka informācija par makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai!” rezultātiem, Latvijas reģionu sniegumu, kā arī uzvarētāju saraksts atrodams “Zaļā josta” mājaslapā www.zalajosta.lv. Konkursa dalībnieku oficiālā apbalvošana norisināsies ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKOS “Tīrai Latvijai!”, kas norisināsies š.g. 25. maijā LVM dabas parka Tērvetē jaunatklātajā “Kurbada zemē”. Sadarbojoties ar AS “Latvijas valsts meži”, ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKI notiks meža izziņas pasākuma “Latvijas Meža dienas” ietvaros. 

 

Makulatūras vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai!’’ organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Clean R”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”, AS “Latvijas valsts meži”, Izklaides parku “Avārijas brigāde”, SIA “Pilsētvides serviss” un Valsts izglītības satura centru.

 

Papildu informācija:

Laima Kubliņa, 26710793, laima.kublina@zalajosta.lv, www.zalajosta.lv