Aloja

Vieta, kur tiksi uzklausīts un pieņemts

Mums katram var būt brīži, kad sirds ir smaga un ir vēlme ar kādu izrunāties, taču negribas kārtējo reizi apgrūtināt draugus vai tuviniekus ar savām problēmām. Ko darīt ar vientulību un uzmācīgām domām, kas kā bumerangs atgriežas atkal un atkal? Biedrība Skalbes aicina neizlikties stiprākam kā esi un meklēt psiholoģisku palīdzību. Piezvanot uz bezmaksas emocionālā atbalsta tālruni 116123, šādu palīdzību sev var saņemt jebkurā diennakts laikā.

Pleca sajūta grūtos brīžos

Ir labi, ja mums ikdienā blakus ir cilvēki, ar kuriem dalīt priekus un bēdas, taču ne vienmēr varam savas problēmas uzticēt tuviniekiem. Var gadīties, ka pārdzīvojumus rada tieši strīds ar kādu tuvinieku vai satraukums par šo cilvēku. Dažkārt ir vieglāk uzticēt savus pārdzīvojumus kādam svešiniekam, pirms uzdrīkstamies par tiem runāt ar ģimeni, bet reizēm dzīves melnais periods ir tā ieildzis, ka vairs negribas apkārtējos apgrūtināt ar savu sūdzēšanos vai raizēm. Tādos gadījumos pleca sajūtu mums var sniegt krīzes tālruņa konsultants, kurš uzklausīs, palīdzēs ieraudzīt risinājumu vai vismaz būs līdzās, sniedzot mums savu atbalstu un empātiju.

Empātija un uzklausīšana bez nosodījuma

Kaut arī draugi un ģimene dodot padomus vēl mums tikai labu, ne vienmēr pamācības, ko labāk darīt un ko nedarīt, ir tas kas mums vajadzīgs. Dažreiz “pareizās receptes” tikai vēl vairāk pastiprina sajūtu, ka esam nepareizi un netiekam galā ar savu dzīvi. Cilvēks, kurš nonācis grūtā situācijā, visvairāk ilgojas pēc empātijas un sapratnes. Tas vien, ka kāds mūs uzklausa un pieņem visu mūsu emociju gammu bez nosodījuma, var būt ļoti palīdzoši. Emociju izreaģēšana ir terapeitiska, pat ja tai neseko praktiski risinājumi. Ja Jūsu dzīvē šobrīd nav cilvēka, kurš būtu gatavs vairāk klausīties un mazāk runāt, atceraties, ka varat savu problēmu uzticēt krīzes tālruņa speciālistiem.

Svarīgākais – izreaģēt emocijas

Emocijas, kuras “norijam” un paturam sevī bieži mēdz somatizēties, radot virkni veselības traucējumu, piemēram, galvassāpes, paaugstinātu asinsspiedienu vai  gremošanas problēmas. Ilgstoši neizreaģēta trauksme vai bezspēcības sajūta var izraisīt arī virkni psihisku saslimšanu, tāpēc ir svarīgi atrast veidu, kā emocionālo spriedzi mazināt.  Metodes var būt visdažādākās – rakstīt dienasgrāmatu, nodarboties ar sportu, izraudāties vai izrunāties ar kādu. Katram ir sava recepte, kā atbrīvoties no iekšējās spriedzes, taču pats svarīgākais ir neignorēt savas emocijas un būt līdzjūtīgam ne tikai pret citiem, bet arī pret sevi.

Atgādinām, ka tālrunis 116123 ir pilnībā bezmaksas, tas darbojas visu diennakti, turklāt pakalpojums pieejams ne vien latviešu, bet arī krievu un angļu valodā. Piezvanot uz to ir iespējams ne vien saņemt tūlītēju emocionālu atbalstu, bet arī veikt pierakstu pie sertificēta psihologa.  Ikviens pilngadīgs Latvijas iedzīvotājs var saņemt līdz pat 10 bezmaksas konsultācijām, kas tiek organizētas kādā no tiešsaistes platformām.