Aloja

IV Virsdiriģentu svētkos Alojā atzīmēja izcilā novadnieka Indriķa Zīles 175. jubileju

IMG_8400

21.maijā Alojā ceturto reizi notika tradicionālie un Latvijā jau iemīļotie Virsdiriģentu svētki, kurus mēdz dēvēt arī par mazajiem Dziesmu svētkiem. Tie ik pēc pieciem gadiem tiek rīkoti par godu novadniekam un pirmo triju Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģentam Indriķim Zīlem, kurš dzimis 1841.gada 19.maijā Alojā, bet kopš 1919.gada 15.augusta atdusas Tartu. Šogad svētkos tikās ap 1000 dziedātāju un kordiriģentu, un ne mazums vietējo apmeklētāju un viesu no visas Latvijas. Tā kā šī ir arī Zīles kuplās dzimtas satikšanās reize, Alojā bija ieradušies teju 40 dzimtas pēcteči vairākās paaudzēs no Latvijas un citām valstīm.

 

Svētku ievadā Alojas evaņģēliski luteriskajā baznīcā skanēja garīgās mūzikas koncerts. Novadnieka un virsdiriģenta Jāņa Zirņa vadībā Džakomo Pučīni “Messa di Gloria” izpildīja Rīgas domes kultūras centra “Iļģuciems” kamerkora “Muklājs”, Ogres Kultūras centra jauktā kora “Ogre” un Dobeles Kultūras nama jauktā kora “Sidrabe” dziedātāji un solisti Mārtiņš Zvīgulis (tenors) un Maksis Krilovs (basbaritons), pie klavierēm Dzintra Vīcupe.

 

Tikmēr pie Alojas Ausekļa vidusskolas norisinājās dalībnieku sporta spēles. Ņemot vērā, ka ir kartupeļu stādīšanas laiks, tajā iekļautie uzdevumi bija saistīti ar šo tematiku.

 

Pie piemiņas akmens Jūras ielā uz I.Zīles atceres brīdi pulcējās un klātesošos uzrunāja Alojas novada domes priekšsēdētājs Valdis Bārda, Zīles dzimta un virsdiriģents Kaspars Ādamsons. Apsveikuma vārdus teica arī Tartu kora “Vanemuine” pārstāve. Ielūkoties vēstures lappusēs sanākušajiem palīdzēja Alojas muzeja vadītāja Līga Moderniece un I.Zīles radinieki – mazmazmeita  Maija Sinka ar savu mazdēlu Indriķi, mazdēls 5. paaudzē Lauris Beinārs un Zīles dzimtas dvēsele un kopā saucēja, I.Zīles mazmazmazdēla Jāņa Gavara dzīves biedre Daina Gavare. Pēc tam pašvaldības darbinieki un Zīles pēcnācēji tikās pilsētas bibliotēkā, lai sarunas turpinātu neformālā gaisotnē.

 

Pēcpusdienā laukumā Rīgas ielā priecēja tautas mūzikas un deju koncerts “Līkumu dancis”, kurā uzstājās Alojas kultūras nama deju kolektīvi, koklētāju ansamblis “Māriņa” un Limbažu kultūras nama tautas mūzikas ansamblis “Kokle”, bet vidusskolas parkā līdz pat vēlam vakaram interesanti varēja apmeklēt Alojas un kaimiņu novadu ražotāju un amatnieku izstādi – tirdziņu.

 

Pirmajos Virsdiriģentu svētkos 2001.gadā tika aizsākta īpaša tradīcija – ozolu stādīšana Virsdiriģentu birzī, kas nu kuplo kā apliecinājums Latvijas kultūras dižgara ideju turpinājumam arī mūsdienās. Šogad jaunos ozoliņus birzī iestādīja virsdiriģenti Ārijs Šķepasts un Gints Ceplenieks.

 

Svētku noslēguma koncertā “Dziesma – dvēseles durvis” Alojas Ausekļa vidusskolas parku piepildīja sirsnīgi atmiņu stāsti un putnu dziesmas. Par jauko gaisotni parūpējās mākslinieciskais vadītājs Kaspars Ādamsons, režisors Juris Jonelis un māksliniece Liene Pavlovska, kā arī koncerta vadītāji Ance Muižniece un Pēteris Galviņš, savukārt par muzikālo pavadījumu atbildīgi bija Marita Mazureviča – Motte, Aivars Tomiņš, Māris Balodis un Modris Āboliņš.

 

Paceļot Dziesmu svētku Līgo karogu, sākās skaistais koncerts. Apvienoto kori ar dziedātājiem no Ainažiem, Auces, Ādažiem, Babītes, Ikšķiles, Jelgavas, Krimuldas, Ķekavas, Lēdurgas, Liepupes, Limbažiem, Ogres, Rēzeknes, Rīgas, Sējas, Skultes, Straupes, Valkas, Valmieras, Ventspils, Vidrižiem un, protams, Alojas novada diriģēja virsdiriģenti Edgars Račevskis, Jānis Zirnis, Romāns Vanags, Mārtiņš Klišāns, Arvīds Platpers, Aira Birziņa, Anda Lipska, Agita Ikauniece, Ivars Cinkuss, Gints Ceplenieks un Ārijs Šķepasts. Visskaļākās un cieņpilnākās klātesošo ovācijas saņēma Goda diriģents Gido Kokars, stājoties kora priekšā un diriģējot “Pūt, vējiņi”.

 

Svētki noslēdzās ar zaļumballi, kurā spēlēja koncerta mūziķi. Svētku apmeklētājiem bija iespēja apmeklēt arī Eiropas Muzeju nakts aktivitātes, tostarp izstādi Alojas muzejā “Es durvīs iestājos un brīnos, cik mana dzimta stipra”, veltītu I.Zīles 175.jubilejai.

Untitled


IV Virsdiriģentu svētkus rīkoja Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Alojas novada pašvaldību un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

 

Alojas novada pašvaldība izsaka sirsnīgu pateicību visiem svētku organizatoriem, dalībniekiem un viesiem par kopīgi radītajiem, skaistajiem svētkiem. Lai iedibinātās tradīcijas mūžam dzīvas un uz tikšanos atkal pēc pieciem gadiem Alojā!

 

Zanes Landsmanes

teksts un foto

[Not a valid template]