Aloja

Aicinām tumšajā rudens laikā rūpēties par satiksmes drošību

Rudens rit visā savā krāšņumā, taču krāsainām lapām un gājputnu klaigām līdzi nāk arī tumšie vakari un rīti, lietus, migla un sals. Tas nozīmē, ka ikvienam satiksmes dalībniekam ir pēdējais laiks ne tikai baudīt rudens skaistumu, bet arī parūpēties par savu un apkārtējo drošību.

 

Gājējiem atgādinām, ka, piedaloties ceļu satiksmē, nepieciešams ievērot gājēju pienākumus! Tas nozīmē – šķērsot ielu vai ceļu tikai atļautās, labi pārredzamās vietās, ievērot luksofora gaismas signālus. Jāatceras, ka nedrīkst iziet uz brauktuves aiz stāvoša transportlīdzekļa vai cita šķēršļa, kas ierobežo redzamību un pirms brauktuves šķērsošanas pārliecināties par drošu attālumu līdz transportlīdzeklim, kas tuvojas, kā arī tā braukšanas ātrumu. Ārpus apdzīvotām vietām, kā arī apdzīvotās vietās gājējiem, kuri iet pa brauktuves malu vai nomali, jāpārvietojas pretēji transportlīdzekļu braukšanas virzienam, kā arī noteikti jāatceras par atstarojošās vestes lietošanu diennakts tumšajā laikā. Tās lietošana ir obligāta!

 

Autovadītājiem pēdējais laiks pārdomāt savu braukšanas manieri un kļūt rāmākiem! Rīta un vēlās vakara stundās termometra stabiņš noslīd zem 0 grādiem un ceļa braucamā daļa var būt apledojusi. Tāpat slīdēšanu uz ceļa var izraisīt sakritušās koku lapas un lietus radītās ūdens peļķes. Būtiski atcerēties par braukšanas ātruma ierobežojumiem mācību iestāžu tuvumā, kur ikdienā pārvietojas mūsu bērni, un neradīt viņiem bīstamus apstākļus. Svarīgi būt uzmanīgiem pie gājēju pārejām, luksoforiem, pie sabiedriskā transporta pieturām, kā arī vietās, kur redzamību apgrūtina novietoti transportlīdzekļi vai citi šķēršļi (paredzot, ka bērni var būt neuzmanīgi vai aizmirst par pareizu ielas šķērsošanu, piemēram, izejot aiz mašīnas vai autobusa, vai negaidīti skriet pāri ielai, ieraugot skolasbiedru). Ne mazāk svarīgi ir ievērot drošu distanci un intervālu starp priekšā braucošo transportlīdzekli, lai spētu reaģēt un laikus nobremzēt, neizraisot ceļu satiksmes negadījumu.

 

Velosipēdistiem aicinām būt uzmanīgiem un braukt pa ceļu tuvāk brauktuves labajai malai. Braucot pa ietvēm, atcerēties, ka ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka velosipēdisti drīkst braukt pa nomali vai ietvi, netraucējot gājējus un citus ceļu satiksmes dalībniekus. Velosipēdistiem jābrauc ar ātrumu, kas neapdraud ceļu satiksmes drošību un svarīgi laikus samazināt braukšanas ātrumu pirms gājēju pārejas šķērsošanas. Jābūt uzmanīgiem vietās, kur ārpus krustojumiem velosipēdu ceļš šķērso brauktuvi un satiksme netiek regulēta, velosipēdu vadītājiem jādod ceļš transportlīdzekļiem, kas brauc pa šķērsojamo ceļu. Arī velosipēdistiem obligāta prasība ir ne tikai atbilstoši aprīkots velosipēds, bet arī atstarojošās vestes lietošana. Policija atgādina tiem vecākiem, kuri ļauj savām atvasēm uz mācību iestādēm doties ar velosipēdu, ka to var darīt tikai no 10 gadu vecuma, turklāt jābūt nokārtotām tiesībām vadīt velosipēdu, kas apliecina, ka bērns zin ceļu satiksmes noteikumus. Par to, kā var nokārtot velosipēda vadītāja eksāmenu, var noskaidrot apmeklējot interneta vietni berniem.csdd.lv.

 

Sintija Gulbe
Valsts policijas
Vidzemes reģiona pārvaldes
Kārtības policijas biroja
Prevencijas grupas
vecākā inspektore
26368442
sintija.virse@vidzeme.vp.gov.lv